Yeah, I just looked it up. The name brand that I buy is $23 for 132 fl oz. With the way I use laundry detergent, at 0.5 oz per cycle, that’s 264 cycles for $23. Less than $.10 for the name brand stuff, maybe less for a store brand.
I have kids so I run 2 batches per week, but that’s still 20 cents per week for a family of 4. Not sure that’s worth making my own.
Yeah, I just looked it up. The name brand that I buy is $23 for 132 fl oz. With the way I use laundry detergent, at 0.5 oz per cycle, that’s 264 cycles for $23. Less than $.10 for the name brand stuff, maybe less for a store brand.
I have kids so I run 2 batches per week, but that’s still 20 cents per week for a family of 4. Not sure that’s worth making my own.